2015. május 16., szombat

Blogok az oktatásban

Korunk a digitális technológia vívmányairól szól, az okostelefonok, tabletek és egyéb IKT eszközök uralta világban szinte bármi elérhető pillanatok alatt. A 21. század elérte az oktatást is, de vajon képes-e lépést tartani vele? Vagyis be tudja-e építeni a modern törekvéseket, jelen esetben a blogokat? A blogok eredettörténete akár már az ókorban is elindulhatott (nyilván nem jelen formáját értve), de az elképzelés magva megszületett. Sok-sok éves fejlődését követően aztán a 20. század végére megjelent a mai értelemben vett blog. A blogok az oktatásban című bejegyzésemet egy, a felsőoktatásban dolgozó szakemberrel készített interjú alapján írom le. Az ő véleményére és tapasztalataira hagyatkozva haladnék a blogok hatékonyságát és hasznosságát bemutató írásomban.


Mi is az a blog?


Első pontban szeretném tisztázni mit is értünk az alatt, amikor azt mondjuk: blog. Találtam egy összeszedett rövid leírást a blog fogalmáról, melyet T. Nagy László írásában olvastam:
„Egy olyan interneten elérhető webes megnyilvánulás, ami periódikusan újabb bejegyzésekkel bővül. A blogok célja a nyilvánosság megteremtése, ezért a legtöbbjük bárki számára nyílt hozzáférésű. Jellemzően a bejegyzések időrendi sorrendben olvashatóak úgy, hogy a legutolsó bejegyzés van legfelül. Lefelé haladva a régebbi tartalmakat böngészhetjük.
Tartalmukat tekintve a blog lehet személyes, vagy tematikus. A személyes forma leginkább egy naplóhoz hasonlítható, ahol a tulajdonos megosztja gondolatait a közösséggel. A tematikus blogok egy témával vagy témacsoporttal foglalkoznak, s abban publikálnak. Általában személyes(ebb) hangvételűek mint a szakmai publikációk, írói járatosak a témában, ahol saját véleményeiket, tapasztalataikat, vagy akár kutatásaikat oszthatják meg.
A bejegyzésekre lehetőség van reagálni, így a véleménycsere megoldott. A fórumtól a blog leginkább abban különbözik, hogy amíg ott egyszerűbb kérdésekre keresünk direkt válaszokat, addig a blogban a szerző által leírt tartalomból szerzünk információt elsősorban, és csak másodsorban véleményezünk vagy kérdezünk. Tehát a blogban a szerző megoszt egy (a fórumban megszokottnál hosszabb hangvételű) tartalmat, amire az olvasók reagálhatnak kérdéssel, bírálattal, kijelentéssel, vagy kiegészítéssel. Léteznek még az úgynevezett mikroblogok, amelyekben nagyon rövid szövegek, linkek vagy multimédiás tartalmak oszthatók meg és nem minden esetben biztosított a reakció sem az olvasóközönségnek.”  (T. Nagy László, 2013)

Visszatérve az elején megfogalmazott történeti feltételezéseimre, miszerint már az ókorban is megjelent a blog elődje, megállapítottam, hogy főleg a reagálás és a véleménycsere lehetősége nem volt megoldott, illetve kiegészíteném, büntetlenül biztosan nem volt megoldott. Ha éppen Hammurapi törvényoszlopa jut eszünkbe, aki a törvényeket elérhetővé tette a közösség számára, akkor nem is állunk annyira messze a blogtól. A babiloni király „törvénykönyve” az egyik legkorábbi ilyen jellegű mű és ráadásul részben fennmaradt. Ha egy keveset ugrunk az időben, akkor eljutunk Luther Mártonhoz, aki tételeit kifüggesztette a wittenbergi vártemplom kapujára, (elindítva a reformációt).
Mert bizonyos értelemben a blog nem más mint egy miniatűr tankönyv hasonmása. Ezzel a példával élve a történelemben elsőként mégis Freinet nevét kellene megemlítenem. Az ő tanítványai készítettek olyan feladatokat/dolgozatokat, melyeket kitettek a közösség számára, akik visszajelzésekkel szolgálhattak. Éppen ezért érdemes eljátszani a gondolattal, mi lenne, ha ezek a személye manapság tevékenykednének. Vicces lenne vagy éppen teljesen komoly blogon olvasni a legújabb törvényeket? Negatív kritikai kommentért pedig talán már nem fejeznének le?

Web-log


Az idő viszontagságain keresztül eljutottunk 1992-höz, amikor is megszületett az első blog, Tim Berners-Lee által, bár ekkor még nem blog néven futott. A weblog elnevezés Jorn Barger nevéhez köthető és 1997-ben történt mindez, a web és a log szavak összevonásából alkotta meg, amely a hajónaplóra utal. A rövid ’blog’ alak 1999-ben jelent meg stílszerűen egy blogon, melyet Peter Merholz szerkesztett és írt. Ekkortájt jöttek létre az első gyűjtőportálok. 2004-ben már több mint 10 millió blog működött. Léteznek magyar gyűjtőportálok is, például: a http://blog.lap.hu.
Látható a dátumokból, hogy bár a dolog új keletű mégis immáron több mint húsz éves történelemre tekint vissza, amely idő alatt a kezdetektől a jelenig óriási változások és fejlődés következett be nemcsak a technológiában, hanem a megítélésében is. Mára már nem megy csodaszámba az internet.

De mégis mi a különbség a mai értelemben vett blogok és az úgymond „korábbiak” között?
A válasz nagyon egyszerű: a blog írója nem kanonizál. Az online felület szabad formát kölcsönöz a blog számára, legyen az író, vagy olvasó, aki netán hozzá is szól. Ma egy blog hatással lehet az emberekre, önszántunkból követhetjük a bejegyzéseit, nincs kényszer. Azért olvassuk, mert kíváncsiak vagyunk, tanulni szeretnénk belőle. Nem kötelez minket semmire sem, nem vár el tőlünk semmit.
„A digitális műveltség generációtól és életkortól függetlenül “érhet el” egy-egy személyhez, és eltérő mértékben gyakorolhat hatást online tevékenységére. Ha egy tanulót veszünk példának, aki blogot ír, aktív tartalommegosztó az online közösségi oldalon, hangulatáról és aktuális érzelmi állapotáról mikroblogokon ad hírt az őt követőknek, videót készít, amelyet online felületeken oszt meg, a hétvégi program fényképeit online fényképmegosztó oldalakon is elérhetővé teszi, stb., nos, számára több területen szükséges átgondolni és alkalmazni a digitális műveltséghez tartozó “szabályokat”, mint például egy, az e-mailt gyakran használó és ezen kívül csupán online bemutatókat készítő és megosztó személynek.” (Lévai, 2013)

Tanulás


Miután a blogok számtalan formájában megjelentek már a világhálón és ki tudja még mennyi kiaknázatlan terület maradt, így várható volt, hogy bizony az oktatás/tanulás/nevelés témaköröket érintő bejegyzések is utat fognak törni. Ez az áttörés megtörtént. A kezdetekben csupán maroknyi tanár vagy oktatásban dolgozó kezdett el írni, aztán ahogy nemzetközi szinten a blog terjedése, úgy itthon is nőtt a számuk.
Érdemes azonban különválasztani a blogokat írójuk szerint. Hiszen az oktatásban megjelenő szerepek szerint íródnak azok. Tehát tanuló és tanár egyaránt bloggeré válik. A tanárok által közölt blogok több szempontból is a jövő tanulását jelenthetik, de a jövő oktatása könnyen elképzelhető, hogy a diákblogokra is építeni fog.

Tanárblogok


Először is közvetlenebb lehet mint ami egy formális tanóra keretein belül megengedett. A tanárok olyan tartalmakat is megjeleníthetnek, melyekre már nem maradt idő az iskolában. A tanárok által készített bejegyzések figyelemfelkeltő hatása sokkal intenzívebb lehet, hiszen itt különböző multimédiai elemekkel gazdagíthatják az átadott tudást. 
Ma Magyarországon a leginkább összeszedettséget mutató tanári blog a tanarblog.hu. Különböző területről érkező szakemberek írásai olvashatók rajta, amelyek a jövő oktatásához nyújtanak adalékot, bemutatva olyan eszközöket, melyek már elérhetőek. Az oldal teljes mértékben tematizált, találhatunk letölthető anyagokat is a felső menüsorban megadott opciók között. De említhetném Ollé János nevét is aki szintén a hazai oktatási blogolást támogatja.
Tanárblog, kattints a képre
Felmerül a kérdés, hogy kik olvassák el a tanári blogokat? Véleményem és interjúalanyom meglátása szerint is tanár és diák egyaránt olvasója. A kíváncsiság hajtja a diákot, és érdekli, hogy tanára, aki nap mint nap órát tart számára mit csinál órán kívül. Továbbá könnyen elérhetővé válik a tananyag. A tankönyv nem lehet teljes mértékben tartós ezért előbb vagy utóbb eljár felette az idő.

Diákblog


Az oktatás színvonalát immáron a diákblogok is színesítik. Klasszikus értelemben ez a fiatalkori naplóírás modern verziója.
„Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek” (Karinthy Frigyes)
Ezzel az idézettel szeretném érzékeltetni a diákblogok és a napló közötti legfontosabb különbséget. A diákok szeretnének figyelmet kapni, nekik is meglehet a véleményük és ezt nyilvánossá kívánják tenni. Erre tökéletes eszköz a blog, hiszen itt nincs titok, szabad az önkifejezés. Volt szerencsém hallgatótársam blogját is olvasni, több bejegyzését is láttam már. Ajánlanám tanárok figyelmébe is a diákblogokat és ezt a közoktatásra is értem. Megismerés szempontjából is hasznos lehet, könnyen elképzelhető, hogy tanórán nem derül ki, hogy a diák mi mindenre képest és olyan meglátásai is lehetnek, melyeket az iskolában nem tud kamatoztatni.
Úgy gondolom ösztönözni kéne a diákokat a blogolásra. Megnyílhat, kitárulkozhat a személyiségük és önmaguk számára is hatékonyabbá válhat a tanulás. A diákok egymás között oszthatják meg a tudást és együtt, kooperatívan dolgozhatnak ki feladatokat.

Következtetések


Összességében a blog kiváló eszköze lehet tanárnak és diáknak is a tanulás segítéséhez, sőt ha továbbmegyek a jövő tanulásának kialakításához. Gyakorlatilag ki kell mondani, nincs ami megállítaná a folyamatot és eljön az idő amikor már mindent digitális formában tudunk megtanulni. Viszont ahhoz, hogy ez mielőbb bekövetkezzen több lépést még meg kell tenni és sajnos számtalan problémát kell áthidalni a közeljövőben.
A pedagógusok számára biztosítani kellene azokat a feltételeket, melyek szükségesek a blogoláshoz. Nem kell türelmetlenül, elsietve elég lépésről-lépésre. Nagyon fontos a türelem, és talán egy kis terelés is. Nem feltétlenül gondolok itt kényszerre, de ezt is bele lehet látni. Egész egyszerűen rá kell venni valahogy a pedagógusokat, hogy blogot vezessenek, ez pedig csak úgy megy ha abból nekik vagy előnyük származik vagy pedig bizonyos információkat terelünk a blog felületére, amely csak itt érhető el.
Először is be kell mutatni, népszerűsíteni a blogokat, azok minden előnyével és igen hátrányával is, főleg azért, hogy a leendő használó már előzetesen ismereteket szerezzen, ezáltal kiküszöbölje azt, vagy netán megoldást is találjon rá.
Aztán, ha sikerült felkelteni az érdeklődést akkor jön a tanítás folyamata. Hiszem azt, hogy egy tantestületben, ha más nem az informatikai szaktanár, de valaki ért a blogíráshoz. Érdemes lenne ő általa tanulni, tehát létrejönne egy kis csoport, néhány alkalommal megtanulnák az alapokat az olyan tanárok is, akik teljesen távol tartották magukat korábban az internet világától, de mutatnak érdeklődést, mondhatnánk: „haladnak a korral”. Végső soron a blogírást a gyakorlat tudatosítja. Ezzel nemcsak a technikai tudás, de a szaktudás és az írásra való készség és fejleszthető és legjobb esetben ezek mind-mind fejlődnek is.
Mindenféleképpen nyitva kell tartani az ajtót a jövőnek. Az ellenkezés ideig óráig tarthatja magát, de másokkal szemben, ahol már a blogok szinte mindennaposak, akár komoly lemaradást is eredményezhet.
Nyilvánvaló tény, hogy olyan országokban mint például kicsiny hazánk is, anyagi feltételei is vannak a „jövőnek”, úgy értve, akadályokba ütközik a technológia beszerzése. azaz jóval több időre van szükségünk mint Nyugat-Európa fejlett országainak, de tekintve, hogy az okostelefonok és tabletek száma rohamosan növekszik talán érdemes lenne az iskolán kívüli szerepvállalásokat erősíteni és így rábírni a tanárokat és diákokat a blogírásra. A rendszer már alkalmas összeköttetésre, akár interaktív táblával is.  De ezt tudom, hogy nehéz lesz, hiszen a pedagógusok munkája így is már leterhelt és több időt vesz igénybe a kelleténél, ezért is lenne időszerű átgondolni végre a beosztásokat.

Az interjú végén rákérdeztem arra, hogy ugyan mi akadályozhatná a blogok terjedését, működését a jövőben? A válasz határozottan érkezett: SEMMI. Lehet, hogy zavarni/feltartóztatni  lehet rövid ideig esetleg még annál is tovább, de hosszútávon nem lehet majd megállítani, ha nem is szó szerint a blogot. Mert lehet jön majd más valami új, amely mindig felül fog kerekedni az aktualitásokon.  A blogok az oktatásban talán egyszer hétköznapi fogalom lesz és elképzelem a párbeszédet, amint két diák és tanára egymás előző napi bejegyzését értékelik és reflektálnak rá.

Forrás:
http://hvg.hu/goldenblog/20050518blog
T. Nagy László (2013): A közösségi hálózatok szerepe a nyelvtanulásban (Oktatás-Informatika, 2013/ 1-2. szám) URL: http://www.oktatas-informatika.hu/2013/03/t-nagy-laszlo-a-kozossegi-halozatok-szerepe-a-nyelvtanulasban/, Utolsó letöltés: 2015.05.16.
Lévai Dóra (2013): A digitális állampolgárság és digitális műveltség kompetenciája a pedagógus tevékenységéhez kapcsolódóan, (Oktatás-Informatika, 2013/ 1-2. szám), URL: http://www.oktatas-informatika.hu/2013/11/levai-dora-a-digitalis-allampolgarsag-es-digitalis-muveltseg-kompetenciaja-a-pedagogus-tevekenysegehez-kapcsolodoan/, Utolsó letöltés: 2015. 05.16.
http://tanarblog.hu/





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése